A gonosz 7-es: A tavaszi klasszikusok elé

Vasárnap a Milánó-SanRemóval beindul a nagyüzem, rajtolnak a tavaszi klasszikusok. Íme a gonosz hetes.

Milánó-SanRemó (Március 23.)

A Milánó-SanRemó az egyik leginkább kiegyensúlyozott klasszikus a versenynaptárban, hisz nincs még egy olyan viadal, amely ennyi lehetséges győztest vonultatna fel. A látszólag sík terep a sok változtatás okán vélhetően a sprintereknek kedvez majd. Egyet azonban nem szabad elfelejteni; a táv 298 kilométer, ami közel egy nyolc órás műszaknak megfelelvén pillanatok alatt az oldalvonalon kívülre állíthatja az esélyeseket. 2013-ban kisebb meglepetésre Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka) nyerte a viadalt, miután a nagy havazás következtében az első két nevesebb emelkedőt kénytelenek voltak kivenni az útvonalból. A német sprinter Peter Sagant (Cannondale) és Fabian Cancellarat (Trek Factory Racing) utasította maga mögé.

Gent-Wevelgem (Március 30.)

A Gent-Wevelgem egyetlen túlélési pontja csupán a kétes hírnevű Kemmelberg emelkedője, habár összes 16 kisebb-nagyobb kaptató nehezíti a mezőny dolgát. Az igazi nehézséget azonban az adja, hogy a viadal első része Belgium északi, tengeri partvonalán zajlik, ahol a nagy szél pillanatok alatt szétkaphatja a karavánt. 2014-ben immáron a jubileumi 75. Gent-Wevelgem következik, amely más néven a sprinterek klasszikusaként van elhíresűlve. Azonban a kiszámíthatatlan időjárás következtében nagy hiba lenne félvállról venni. A tavalyi esztendőben Peter Sagan (Cannondale) győzedelmeskedett, miután az utolsó négy kilométert már magányosan tekerte végig meglépve társaitól. A második Borit Bozic (Vacansoleil), míg a harmadik Greg Van Avermaet (BMC) lett.

 

Flandriai Körverseny (Április 6.)

A Flandriai Körverseny 2014-ben újabb változásokkal rajtol, azonban ennek ellenére is a régi nagy kedvencek vagyis Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step), Fabian Cancellara (Trek Factory Racing) és Peter Sagan (Cannondale) számítanak a favoritoknak. Az Oude Kwaremont még mindig három alkalommal várja a versenyzőket – hisz a VIP sátor ezúttal is itt lesz felépítve – a szintén rettegett Paterberg azonban idén már csak kétszer szerepel az útvonalban. Ez a két emelkedő lesz az utolsó két nehézség a Oudenaarde-i befutó előtt. A tavalyi esztendőben Fabian Cancellara (Trek Factory Racing) győzött szökevénytársai Peter Sagan (Cannondale) és Jürgen Roelandts (Lotto-Belisol) előtt.

 

Párizs-Roubaix (Április 13.)

Nincs még egy olyan verseny a világon, mint a Párizs-Roubaix. A Franciaországi viadal, nem véletlenül kapta az „Észak-Pokla” becenevet, hisz történelme során a poros, pavés szakaszai nem kevés gyötrelmet és pusztítást okoztak. Álmok, könnyek, vér és verejték, ez jellemzi ezt a viadalt. A kockázatnál azonban sokkal nagyobb örömet nyújt a Velodrom döntött ívére való beérkezés; mi az a pár száz méter azután a gyötrelmes 260 kilométer után. Nyerd meg a Roubaix-t és egy félistenné avanzsálsz. Fausto Coppi, Rik Van Looy, Eddy Merckx, Francesco Moser, Sean Kelly és Tom Boonen már megtették. Az elmúlt esztendőben Fabian Cancellara (Trek Factory Racing) és Sep Vanmarce (Belkin) drámai csatát vívott, amit végül a Kancellár nyert meg. A dobogó harmadik fokára Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) állhatott fel.

 

Amstel Gold Race (Április 20.)

A hollandok klasszikusa kissé eltér a többi egynapostól. Rengeteg kanyar, keskeny utak és rövid, de annál meredekebb kaptatók jellemzik. Ráadásul tele vannak az utak őrültebbnél őrültebb narancsszínben pompázó rajongóval. Az első ardenneki klasszikus egy viszonylag új viadal, hisz a 2014-es kiadás mindössze a 48. verseny lesz. Meghatározó emelkedője a Cauberg, amelyet három alkalommal is megmásznak, ráadásul ez hivatott eldönteni a verseny végkimenetelét is. A Giant-Shimano és a Belkin csapatainak illene már házigazdaként mutatnia valamit, hisz Erik Dekker 2001-es győzelme óta nem volt holland elsője a megmérettetésnek. 2013-ban a cseh Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) remek ütemben támadott a végén, így magabiztosan nyerte a versenyt Aljenadro Valverde (Movistar) és Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE) előtt.

 

Fleche Wallone (Április 23.)

Viszonylag rövid mindössze 200 kilométeres távjával a mindig hét közben rendezendő Wallon Nyíl az egyik olyan egynapos, amely elmozdíthatatlanul hű a hagyományaihoz. Az útvonal-variálások helyett ragaszkodnak a Mur de Huy káprázatos befutójához, de hát hogyne ragaszkodnának. Az 1300 méteres mászás, átlag 9 %-os meredekségével, helyenként 25 %-al megspékelve, szinte mindig robbanásszerű befejezést ígér. A Mur-t kétszer másszák meg, először, amikor a z utolsó kiskörbe érnek, ahol a Côte de Peu d'Eau, a Côte de Haut-Bois, a Côte de Thon, a Côte de Bonneville, a Côte de Bohissau és Côte de Ahin előzi meg az utolsó meredeket, ahol egyeseknek a győzelem, másoknak ellenben csak a levegőkapkodás jut. Tavaly Dani Moreno (Katusha) fantasztikusan indult, így nyerve meg a viadalt Sergio Henao (Sky) és Carlos Alberto Betancur (Ag2r) előtt.

Liege-Bastogne-Liege (Április 27.)

A Liege-Bastogne-Liege az északi klasszikusok utolsó darabja, amelynek végkifejletéről a 2,1 kilométeres La Redout dönt mintegy 35 kilométerre a befutótól. Persze a Sprimont (-29km), a Roche aux Faucons (-19.5km) és a Saint-Nicolas (-5.5km) is azért van ott, hogy az elől maradtak lószolgathassák vetélytársaikat. Az utolsó két kilométer is folyamatosan emelkedik az út, ám általában ekkor ez már nem oszt és nem szoroz. 2013-ban Daniel Martin (Garmin-Sharp) győzött Joaquim Rodriguez (Katusha) és Alejandro Valverde (Movistar) előtt.    

A kép forrása: Flickr via Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye  

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes