Csapatmustra 2014 – Bemutatkozik a Lotto

A World Tour csapatokat bemutató sorozatunk legújabb felvonásaként következzen a Lotto-Belisol.

Mint a világ szinte valamennyi országban, így hazánkban is nagy népszerűségnek örvendenek a különböző szerencsejátékok. Nos az európai nagyhatalmaknál ez annyiban más, mint idehaza, hogy az állami lottó nagymértékben, és igencsak jelentős összegekkel támogatja a sportot. Így alakulhat ki a profi kerékpársportban az a helyzet, hogy két első osztályú gárda főszponzora is úgymond a nemzeti szerencsejáték zrt. Ismerkedjünk meg a belga játékcég fő szponzoráltjával, a Lotto-Belisol csapatával.

A belga profi istálló első jogelődje 1984-ben alakult Tönissteiner-Lotto-Mavic-Pecotex néven. Egészen 2003-ig a belga szerencsejáték vállalat elsődleges szerepvállalásával működött a csapat, akkor azonban beszállt melléjük a Domo, amely a ma is használatos csapatstruktúrának az alapjait teremtette meg. Mai szemmel visszatekintve az a gárda, az akkori mezőny egyik legerősebbike volt, hisz olyan nevek alkották a gerincet, mint Robbie McEwen, Stefan Van Dijk, Peter Van Petegem, Leon Van Bon vagy éppen Axel Merckx. Egészen a 2011-es év végéig kiemelt főtámogató volt a gyógyszergyár, amelynek különböző készítményeinek reklámozása gyanánt, évről-évre változott a csapat megnevezése. Ezért volt Davitamon, Predictor, Silence majd végül Omega-Pharma a név, de egy valami mindig változatlan maradt, mégpedig a Lotto. Akik nem ismerik a sportág szituációit azok számára az egyik legnagyobb lúzernek tűnhet a belga csapat. Rengeteg fiatal tehetség lett náluk érett versenyző, hogy aztán eligazolva egy másik klub számára arassák le a babérokat. Így járt el a 2011-es Tour de France győztese Cadel Evans, Gert Steegmans, Greg Van Avermaet illetve az egykori világbajnok Phillippe Gilbert is.

A jelenleg Marc Sergeant által vezetett egyesület erősségei mindig is a tavaszi és az őszi egynapos versenyek voltak. Ennek kapcsán a 2011-es esztendő Phillipe Gilbertről szólt. Gilbert többek között akkor megnyerte az Amstel Gold Race, a Fleche-Wallone, a Liege-Bastogne-Liege, a Clasica San Sebastian, a GP Quebec illetve a Belga nemzeti bajnokság egynaposait is. Mindemellett a World Tour elsőségért járó első díjat is nagy fölénnyel vitte haza. Rajta kívül a német sprinter Andre Greipel és a segítőből kényszerhelyzetben első számú emberré avanzsált Jelle Vanedndert szerzett még győzelmeket.

Az év végén Marc Coucke az Omega Pharma vezérigazgatója a váltás mellett döntött, így a másik belga sztárcsapat a Quick-Step mellé tette át szponzorrációját. Nem titkolt tény volt, hogy a cég Tour elsőséget akart látni, s mivel ez nem jött össze, így le is léceltek Sergeant egyesületétől. Ekkor sokan megijedtek, mondván, hogy a nagy múltú formáció megszűnik. A belga lottó viszont egyértelműen hangoztatta, hogy ő nekik bizony eszük ágában sem áll visszalépni, de még csak csökkenteni sem szeretnék a támogatásukat. A jó hír hallatán rövidesen érkezett az ablakokat és ajtókat gyártó Belisol, a munkatanácsadással foglalkozó Adecco illetve a Ridley kerékpárgyár, amely a megszokottaktól eltérően nem kevesebb, mint nyolc évre kötelezte el magát. Mivel a csapat benyújtott minden bankgaranciát, így rövidesen az első osztályú licence hosszabbítását is elnyerték.

Új dizájn, új kinézet, új elvárások. A legkiemelkedőbb versenyzőjük most már egyértelműen Jurgen Van Den Broeck lett, akit ha végre valahára elkerültek volna a sérülések, akkor talán esélyesként állhatott volna oda, egy nagy körverseny rajtjához. Az év azonban annál inkább szólt a német gorilláról, azaz Andre Greipelről, aki a gárda 27 győzelméből egymaga 19-et vállalt. Andre januártól késő őszig formában volt, így az év legsikeresebb kerekese lett. A fennmaradó nyolc elsőségen Gianni Meersman, Lars Bak, Gaetan Bille és Jurgen Roelandts osztoztak. Ezzel ellentétben Jurgen Van Den Broeck számára a nagy áttörés csak nem jött meg, bár a Tour de France-on elért összetettbeli negyedik helyével, most már tényleg csak egy lépés választotta el a dobogótól. A győzelmek ellenére nem sikerült a World Tour rangsor legjobb 15 csapata közzé kerülniük, ráadásul Meersman is odébbállt, elvíve számos fontos ranglistapontot. Ennek ellenére magabiztosan kapták meg újra a licencet az elkövetkezendő évre.  

Mivel a keret nagyrészt változatlan maradt, így 2013-ban sem várhattunk mást ettől a csapattól, minta az azt megelőző két esztendőben. A sprinterfenomén Andre Greipel a gárda 28 győzelméből 13-at szállított nyitva a Tour Down Underen és zárva a szeptemberi Brüsszeli Klasszikuson.

Jürgen Van Den Broeck szezonjának ezúttal is egy sérülés vetett véget, amelyet persze, hogy újra a Tour de France alkalmával sikerült összekaparnia. Így számára július 4-én Montpellierben az egész évad véget is ért. Tegyük gyorsan hozzá, hogy addig ez alkalommal sem versenyzett rosszul.

Rajtuk kívül mindenféleképpen üde színfolt volt Kenny Dehaes, Jens Debusschere valamint Jürgen Roelandts triója szakaszgyőzelmeik révén valamint természetesen Adam Hansen, aki ismételten csak teljesítette mindhárom nagy körversenyt.

Sergeant mester azonban nem volt teljes mértékben elégedett (nem is lehetett, hisz a World Tour rangsor utolsó előtti helyét szerezték meg), így az uborkaszezonban számos változtatást eszközölt.

A csapat elsőszámú embere természetesen továbbra is Andre Greipel lesz. Habár a „Gorilla” lassan már a 32-t tölti, még mindig felveszi a versenyt a fiatalokkal. Jurgen Van Den Broeck továbbra is a Tour de France-ra hajt, mialatt Jürgen Roelandts a klasszikusokra készül.

Nagyot dobhat a gárda tavaszi szekerén két új igazolás Tony Gallopin és Maxime Monfort duója, akik az egynaposokon szintén nagyot szólhatnak. Érdekes színfolt lehet a regnáló U23-as Európa bajnok Sean De Bie valamint az egykori holland nemzeti hős Pim Ligthart is. 

A távozók közül talán mindössze Frederiqe Robert elvesztése érhette fájdalmasan a csapatvezetést.       

Összességében egy igencsak szimpatikus kis gárdáról van szó, amely szépen megerősödött, ám Greipel villogásai nem nyújtanak majd elég lehetőséget a World Tour élmezőnyéhez.

Főbb vezetők: Marc Sergeant, Mario Aerts, Herman Frison, Marc Wauters

Érkezett: Sander Armee (belga, Topsport Vlaanderen), Kris Boeckmans (belga, Vacansoleil), Vegard Breen (norvég, Joker-Merida), Stig Broeckx (belga, neo), Sean De Bie (belga, Leopard-Trek), Tony Gallopin (francia, RadioShack), Pim Lighthart (holland, Vacansoleil), Maxime Monfort (belga, RadioShack), Boris Vallee (belga, Colorcode)

Maradt: Lars Bak (dán), Bart De Clercq (belga), Jens Debusschere (belga), Kenny Dehaes (belga), Gert Dockx (belga), Andre Greipel (német), Adam Hansen (ausztrál), Greg Henderson (Új-zélandi), Olivier Kaisen (belga), Jürgen Roelandts (belga), Marcel Sieberg (német),  Jurgen Van den Broeck (belga), Tosh Van der Sande (belga), Dennis Vanendert (belga), Jelle Vanendert (belga), Jonas Van Genechten (belga), Tim Wellens (belga), Frederik Willems (belga) 

Távozott: Dirk Bellemakers (holland, visszavonult), Gaetan Bille (belga, Verandas Willems), Brian Bulgac (holland, Parkhotel Valkenburg), Sander Cordeel (belga, Vastgoedservice), Francis De Greef (belga, ?), Maarten Neyens (belga, ?), Vicente Reynes (spanyol, IAM), Frederique Robert (belga, Wanty-Groupe Gobert), Jurgen Van de Walle (belga, visszavonult), Joost Van Leijen (holland, visszavonult)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes